Uzależnienie niejedno ma imię i może obejmować nie tylko niekontrolowane sięganie po używki, czyli różnego rodzaju substancje do spożywania, wdychania, wcierania lub wstrzykiwania. Można też uzależnić się od gier, seksu, telefonu, a także pracy lub komputera. Gdy nasz umysł i zmysły domagają się używek regularnie lub z coraz większą częstotliwością, a my nie potrafimy tego okiełznać, warto omówić problem z terapeutą, który wesprze nas w trudnej walce z nałogiem.

Z definicji uzależnienie jest przewlekłą chorobą mózgu, który w sposób niekontrolowany domaga się przyjemności oraz nagrody. W początkowej fazie chory rzadko kiedy jest w stanie obiektywnie ocenić problem, a na leczenie trafiają zwykle pacjenci, których życie rodzinne, zawodowe lub towarzyskie stało się pasmem piętrzących się nieporozumień, długów oraz kłamstw.

Czynniki biologiczne i społeczne

Uzależnienie powstaje wówczas, gdy człowiek w niekontrolowany sposób sięga po używki lub zachowuje się w sposób dla siebie destrukcyjny, często nie zdając sobie sprawy ze skali problemu oraz nieodwracalnych zniszczeń, jakie zachodzą w jego mózgu. Osoby uzależnione odczuwają fizyczny i psychiczny dyskomfort, gdy w ich organizmie zaczyna brakować codziennej dawki używek – a te przecież z pozoru skutecznie łagodzą stres, napięcie, konflikty z innymi ludźmi i poczucie własnej słabości.

Nie ma prostej definicji, która opisałaby złożony proces wpadania w uzależnienie, jednak podłożem do jego powstania są zróżnicowane czynniki biologiczne i społeczne. Są osoby, które mają pewne uwarunkowania genetyczne, które determinują ich podatność na działanie używek, są też i tacy, których styl życia spowodował, że nie wiedząc kiedy, stali się zależni od substancji chemicznych lub destrukcyjnych zachowań.

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień Oaza SOS Kraków

W naszym Ośrodku http://oaza.sos.pl doskonale wiemy, czym jest uzależnienie, skąd się bierze, jak przebiega, a także jakie może mieć negatywne konsekwencje. Najważniejszą kwestią w kwestii leczenia osób uzależnionych jest nazwanie problemu oraz zrozumienie mechanizmu jego powstawania.