Nowe sprawy polityczne

 

"Sprawy Polityczne" zaistniały w 1999 roku. Wydawane początkowo jako miesięcznik, "Sprawy Polityczne" przyjęły ostatecznie formułę kwartalnika poświęconego przeglądowi i analizie wydarzeń oraz procesów zachodzących w polityce międzynarodowej. Dalecy od dogmatyzmu i dopowiadania ostatniego słowa, pragniemy dostarczać wiedzy rzetelnej i rozjaśniać czytelnikowi zawiłości gry międzynarodowej, zachęcając go jednocześnie do każdorazowej oceny zjawisk z punktu widzenia liberalnej krytyki. Fundamentalnym celem naszego pisma pozostaje bowiem propagowanie w Polsce wartości liberalnych, właściwych i niezbędnych społeczeństwu obywatelskiemu.

 
październik
01 '15

O Krakowie

Wiesław Niewiadomski

Wiesław Niewiadomski

Kraków mieni się być miastem przyciągającym rzesze turystów, podobnie zresztą jak i otaczający go region małopolski. Każdego roku do Krakowa przyjeżdża wiele setek tysięcy globtroterów z różnych krajów Europy i świata. Kraków to typowo miasto polskie, cudem oszczędzone przez II wojnę światową, gdzie napotkać można wiele skarbów historii minionych czasów.

Planując kilkudniowy pobyt w Krakowie skorzystać można z ciekawej propozycji private tours Krakow i w sposób wygodny obejrzeć najbardziej interesujące dzielnice w Krakowie takie jak świetnie zachowana dzielnica żydowska o nazwie Kazimierz. Ten kwartał, zasiedlony przez ludność pochodzenia żydowskiego od wieków, nie zagubił ani odrobiny ze swojego ciepłego klimatu sprzed lat. Można pochodzić wąskimi uliczkami, odwiedzić stare synagogi albo też skosztować w jednej z żydowskich restauracji koszernego jedzenia.

Brat w przyszłym miesiącu jedzie do Krakowa. Zastanawia się, jak dojechać do Krakowa. Do wyboru są zasadniczo trzy sposoby: jazda pociągiem, podróż autem albo przelot samolotem. Jako że na zwiedzanie Krakowa ma jedynie cztery dni, a nie jest to zbyt dużo, dlatego też by na długotrwałą podróż nie marnować czasu, zapewne poleci samolotem. Bilet lotniczy to koszt w granicach kilkuset złotych w obie strony, zatem| chyba nie ma się co głowić nad innym rozwiązaniem. Port Lotniczy w Balicach jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Co pół godziny do centrum miasta kursują autobusy dedykowane. Warto jednak skorzystać z oferty Airport taxi Krakow wybierając taksówkę prywatną lub też w odniesieniu do liczniejszych grup polecane jest zamówienie Krakow Airport transfers, dzięki czemu cała grupa w wygodnym busie sprawnie dojedzie do swojego hostelu.

Do ciekawszych zabytków Krakowa zapewne zaliczyć można Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem skrzynkowym długa mistrza Wita Stwosza. Średniowieczny gotycki kościół posiada wielokrotne zdobienia i niezwykle rzadkie sklepienia eliptyczne. Ołtarz wyrzeźbiony w drewnie lipowym prezentowany i otwierany jest w wyjątkowych sytuacjach. Co godzinę, z wieży Kościoła Mariackiego odtwarzany jest hejnał, którego dźwięki drastycznie kończą się na wspomnienie zabicia średniowiecznego grajka mongolską strzałą, który zawiadamiał mieszkańców miasta przed grożącym im niebezpieczeństwem grając z wieży.

Będąc w Krakowie nie można nie odwiedzić Zamku Królewskiego na Wawelu. Ta dawna siedziba Wielkiego Księstwa Litewskiego a także Królestwa Polskiego przypomina o najjaśniejszej potędze Rzeczpospolitej Obojga Narodów z XVI wieku. Teraz Wawel jest wielkim muzeum, w jakim można podziwiać eksponaty sztuki włókienniczej, czyli znane arrasy wawelskie. Nie omieszkaj zawitać do Kaplicy Zygmuntowskiej a także wsłuchać się w bicie słynnego Dzwonu Zygmunta.

wycieczki
wakacje
urlop

frazy kluczowe: wycieczki, wakacje, urlop


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Dom, Biznes, Różne, Informacje, Ogród, Dekoracja wnętrz, Polityka

Piszą na tym blogu

Janusz Wróbel, Waldemar Dolicki, Krystyna Zachariasz, Wiesław Niewiadomski

Archiwum

Sierpień 2017, Maj 2016, Grudzień 2015, Październik 2015, Lipiec 2015, Kwiecień 2015, Marzec 2015, Luty 2015, Styczeń 2015, Grudzień 2014, Listopad 2014, Październik 2014, Wrzesień 2014, Sierpień 2014, Listopad 2013, Październik 2013, Wrzesień 2013, Sierpień 2013