Bezpieczne maszyny, to te, które nie stwarzają zagrożenia dla osób przy nich pracujących. Często używany jest termin gratowanie do wykończenia urządzeń. Zacznijmy od początku, co to w ogóle znaczy. Gratowanie (oszlifowanie) jest formą obróbki powierzchniowej, polegającą na oczyszczeniu krawędzi przedmiotu i wyszlifowania ich w celu usunięcia zadziorów, ostrych pozostałości materiałów tzw. gratów. Proces ten jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo osób, poprawienie estetyki przedmiotu, a także trwałość innych maszyn i urządzeń.
Proces gratowania może mieć różną formę. Możemy spotkać m. in. gratowanie termiczne (TEM), gratowanie wibracyjne.

gratowanie aluminium wibracyjne

Rynek oferuje szeroki wybór usług, każdy zainteresowany ma możliwość porównania efektów po wykonanym szlifowaniu. Gratowanie termiczne jest jedynym procesem który gwarantuje usunięcie wszelkich zadziorów i zanieczyszczeń z przedmiotów o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa urządzeń.

gratowanie termiczne

Proces ten pozwala na gratowanie aluminium, stali.
Gratowanie wibracyjne najczęściej stosowane jest w przemyśle motoryzacyjnym, w jubilerstwie, gdzie delikatność i precyzja jest pożądana, w branży lotniczej, a także medycznej.
Często firmy specjalizują się w szlifowaniu wybranych metali, np gratowanie aluminium.