W leczeniu uzależnienia przełomowym krokiem jest przyznanie się samemu przed sobą, że problem z substancją uzależniającą jest prawdziwy. Dlatego tak ważne jest, aby osoba uzależniona miała wsparcie w swoich bliskich – którzy nie tylko będą ją wspierać na duchu, ale także pokierują do konkretnego miejsca, gdzie uzyska profesjonalne wsparcie.

Uzależnienie – to choroba Twoja i Twoich bliskich

Choć uzależniona jest tylko jedna osoba, to tak naprawdę cierpią na tym wszyscy jej najbliżsi. Rodzina, z którą żyje się pod jednym dachem, jest w ciągłym strachu o to, jakim człowiekiem dziś będzie osoba uzależniona, czy stanie się agresywna, czy zrobi sobie krzywdę? Poczucie zagrożenia, paraliżujący strach, obrzydzenie, wściekłość – to tylko nieliczne uczucia, z którymi muszą się mierzyć bliscy ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków, seksu, hazardu czy gier komputerowych. Nie wolno niszczyć ich życia swoim nałogiem – należy wybrać mądrze i zerwać z tym, co wprowadziło Cię w ten stan.

Jak pomóc sobie lub bliskiej uzależnionej osobie?

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że Ty lub Twój bliski ma problem z uzależnieniem, nie staraj się odczarować rzeczywistości czy odwlec momentu udania się do specjalisty. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień przyjmie Cię kiedy zajdzie taka potrzeba bez skierowania czy dodatkowych badań od lekarzy różnych specjalizacji. Wsparcie, jakie tam uzyskasz, będzie kompleksowe. Obejmie ono przede wszystkim psychoterapię, terapię grupową oraz inne formy psychologicznej pomocy. Bo wszystko sprowadza się do tego, abyś zrozumiał swój problem i nauczył się panować nad swoimi niekontrolowanymi reakcjami. Prywatny ośrodek warto wybrać ze względu na to, że dużo łatwiej jest się do niego dostać bez zbędnych pytań i skierowań. To zdecydowanie ułatwia sprawę, szczególnie gdy osoba uzależniona szuka wymówek, aby tylko nie skorzystać z profesjonalnej pomocy. Tak naprawdę nie ma żadnych kryteriów przyjęcia do takiego ośrodka – możesz udać się do niego zawsze, gdy czujesz się uzależniony i wiesz, że potrzebne Ci będzie wsparcie specjalistów oraz innych osób z podobnym problemem.